Voľnosť prichádza bez fanfár

pexels.com

Je to deň, ktorý prebehne bez veľkých osláv, blahoželaní a pozornosti. Nedozviete sa o ňom z kalendára, neupozorní vás na neho úradná obálka s pruhom. A predsa je čímsi výnimočný, zlomový, priam revolučný.

Prichádza vo chvíli, keď si uvedomíte svoju slobodu. Tú, ktorá môže získať prevahu nad povinnosťami, záväzkami a predsavzatiami. Pochopíte, že ste v najlepších rokoch a máte šancu stať sa pánmi svojho času. Zrelá rozvaha obráti naruby všetky vaše doterajšie plány.

Čím to je, že odrazu môžete žiť inak? Uvedomíte si, že to najnáročnejšie, najťažšie a najzodpovednejšie už máte za sebou. Oveľa skôr, ako prídu roky staroby, slabosti a ubúdajúcich síl.

Vlastné bývanie

Bremeno vlastného bývania je ťažobou i na tri desaťročia. Na taký čas vám banka poskytne hypotéku a práve toľko rokov vydržíte pracovať s plným nasadením, aby ste splácali jednu splátku po druhej.

V deň, keď slávnostne spálite vyplatenú úverovú zmluvu, viete že ste pánmi svojho hradu. Mesačné výdavky idú výrazne nadol a v rukách držíte hodnotu, ktorá je istotou pre budúcnosť.

Stabilná rodina

Málokto uprednostní komornú samotu pred družným, rodinným zväzkom. Nie je to iba radosť v manželstve a radosť z rodičovstva. Je v tom kus kultúry, opory a vzájomnej výpomoci.

Vďaka rodine nie je žiadny z členov domácnosti sám, všetci sa stavajú výzvam spoločne. Je to ten najrozumnejší zväzok pre prebíjanie sa životom. Zo všetkého polovicu, tretinu či štvrtinu, vždy s dvojnásobnou, trojnásobnou či štvornásobnou radosťou.

Bez povinností

Aký čas trvá, kým naplníte svoje životné záväzky a ciele? Klasik by povedal : “Zasaď strom, postav strom a sploď syna”. Mnohí však chceme od života predsa len čosi naviac.

Vzdelanie, postavenie, kariéru a zopár úspechov naviac. Nemusia byť priam kolosálne, stačí aby uspokojili ego. Stihnete všetko do svojej tridsiatky, štyridsiatky či päťdesiatky?

Záleží iba na vás, kedy príde deň bez osláv, blahoželaní a úradnej zásielky s pruhom. Deň, v ktorom dospejete k rozvahe, aby ste sa vydali na cestu pôžitkov.

Napísal
Viac od autora Milan Gigel

Zachyťte volanie jahôd

Je to rozmarné pôžitkárstvo, pri ktorom sa na chvíľu zastaví čas. Zaboríte...
Čítajte viac...

Pridaj komentár