Ochutnajte s nami Včelárovu medovicu

Je to výprava do dielní dávnych alchymistov, kde sa rodili elixíry určené výhradne pre vyvolených. Vytiahnete zátku z čiernej, keramickej fľaše, nalejete si za kalíšok zlatistého spiritu a keď sa prvá kvapka rozplynie na jazyku, máte pocit že zažívate čosi nové, nepoznané.

Možno vám pri spoznávaní nových chutí a vôní ani len nenapadne, že na začiatku tohto remeselného počinu bol včelí med. Ten, z ktorého už v dávnych časoch vyrábali opojnú a liečivú medovinu Vikingovia, Majovia ale aj starovekí Rimania a Gréci.

Dnes sa v našom klube zoznamujeme so Včelárovou medovicou, ktorá sa snaží predviesť majstrovstvo spracovania medu v úplnej dokonalosti. Na pohľad atraktívna, po vôni vábivá a chuťou okúzľujúca. Už ste ju niekedy ochutnali?

Dar kvetov a včiel

Je to jedna z najčistejších a najdrahších surovín, z akej len možno prémiový alkohol vyrobiť. Kvapôčky nektáru, ktoré sa iba na moment objavia na kvetoch rastlín zbierajú včely, aby ich svojou zručnosťou s podporou včelára premenili vo voskových plástoch na zásoby medu.

V prípade Včelárovej medovice ide o med lipový, repkový a slnečnicový, ktoré sú po odviečkovaní, vytočení a prefiltrovaní surovinou pre výrobu medoviny. Recept je známy – vezmete med, nariedite ho vodou, pridáte kvasinky a dohliadnete na premenu. Je prácou prírody, že zo sladkého sirupu vznikne lahodný nápoj zvaný medovina.

Príjemne sladký, s hlbokými kvetinovými tónmi, vždy s opojným charakterom, ktorý lieči dušu i telo. Tentokrát však zostáva na kvasinkách, spolu s prídavkom drevenej štiepky ktorá začína formovať novú chuť.

Z demižónu do pálenice

Medovina v plnej, sladkej chuti podstúpi v pálenici ďalšiu premenu. Pozvoľne sa varí v malom medenom kotli, aby starostlivo určená časť pár putovala do zbernej nádoby. Tentokrát v podobe priezračného spiritu s mimoriadnou dávkou chuti a vône medoviny.

Kým lieh predstavuje iba 60 až 70 percent objemu, zvyšok pripadá na vodu a aromatické látky. Je to podobné ako s výrobou kvalitného rumu, či bourbonu. Rýchlosť destilovania a stupňovitosť spiritu musia ustúpiť chuti, ktorá je na prvom mieste. Len pri nižšej stupňovitosti sa vonné a chuťové látky dostanú z kotla von.

Pri ohreve prebieha i ďalšia premena. Zostatkový med sa pomaly mení na karamel, aby pridal medovici jej typické, charakterové črty. Nie je to iba pálenka z medoviny, ktorú už nemal kto vypiť. Je to remeselný produkt, pri ktorom sa ladí každý detail.

Dozrieva v sudoch

Surová, priezračná medovica dozrieva v dvoch druhoch drevených sudov „do chuti a farby“ po dobu 6 až 8 mesiacov. Do času, kým nezíska komplexnú paletu chutí a vôní v podobe, ktorú sa snaží prezentovať. Následne po miešaní z viacerých súdkov odpočíva v nerezovom tanku ďalších pár mesiacov, kým sa chuť dokonale nepreviaže a neuleží.

Nik nedoháňa farbu karamelom, nik medovicu nedosladzuje medom či cukrom, aby vyhladil jej charakter. Práve naopak – vo svojej prirodzenosti putuje do fliaš z pálenej hliny, aby sa rozbehla do sveta. I k nám do klubu, ale i na váš stôl.

Ako chutí Včelárova medovica?

Na pohľad pripomína brandy, whisky, rum – svojim zlatožltým zafarbením prezrádza, že ide o spirit ktorý dozrieval v sudoch. Je iskrivo priezračná a keď ňou zakrútite v pohári, zanecháva na skle hrubé línie, z ktorých rezkým tempom stekajú výdatné kvapky nadol. Je ako ľahký olej – plný dynamiky, bez čŕt sirupu.

Vôňa je výdatná a plná, výrazne komplexná. Ako prvé zacítite svieže, zelené jablko, ktorého aróma sa nesie nad typickými črtami ovocných destilátov. Pod ňou sa rozvíja sušená slivka, a hrejivá vôňa medoviny, z ktorej vystupuje svieža a ľahká vôňa kvetov. Práve taká, akú môžete poznať z ovocného sadu. Pridajte k tomu trošku drevitej vanilky, mliečneho karamelu ba možno i mliečnej čokolády a začínate tušiť o čom to je. Všetko sa intenzívne miesi v príjemnej harmónii a máte chuť na dúšok, aby ste zistili viac.

Na jazyku rozkvitá navinulou sladkosťou, ktorá v zápätí ožíva iskrivým korením. Muškátový oriešok, škorica, kardamón – schovávajú sa za seba. Máte pocit, akoby vo svojej aromatickej jemnosti iskrili a povytiahli medové tóny. Nie však také, ako ich poznáte z bylinkového čaju či medoviny. Tentokrát majú prímes páleného karamelu a kávy, ktoré naberajú jasnejšie kontúry v dochuti. Zaokrúhlite to, prebaľte závojom ovocného charakteru a všetko začína dávať zmysel.

Aký obraz črtá Včelárova medovica? “Svieže zelené jablko, sušená slivka, tóny medoviny, dotyk vanilky, ovocného kvetu a dochuť páleného karamelu a kávy. Navinulá sladkosť na jazyku so štipkou iskrivého korenia.

Pôžitkárske vychutnávanie

Ak radi sadáte k poháriku koňaku, whisky, bourbonu alebo suchšieho rumu, aby ste v malých dúškoch rozmotávali ich utajený pôvab, Včelárova medovica sa pre vás stane novým pôžitkom. Je mladá, energická avšak súčasne krásne zaguľatená a komplexná. Presne taká, akú ste si ju pri čítaní týchto riadkov vysnívali.

Upútala nás nielen prezentáciou, svojim lokálnym charakterom a remeselným spracovaním, ale hlavne svojou arómou a chuťou. Je natoľko atraktívna, že by ju bolo škoda prehliadnuť. Vieme si predstaviť jej pokroky pri ďalšom dozrievaní v dreve, pre ktoré javí talent. Dokážeme si ju predstaviť aj v podobe ľahšieho likéru s bylinnými tónmi naviac. A ak nám z nej po zvedavých, opakovaných degustáciách čosi zostane, radi ju vyskúšame aj v miešaných nápojoch.

Ide o rodiaci sa produkt, ktorý ešte len ukáže, čo všetko sa za ním ukrýva. Veď pochádza spod Smolenického zámku, kde sa z rovnakých surovín rodia medoviny, remeselné pivo, ba dokonca i sajder pre tých, čo radi objavujú med v jeho spracovanej podobe. Určite aj im venujeme priestor v našom magazíne.

Napísal
Viac od autora Milan Gigel

Najlepšia americká pizza? Pripravte si ju na grile!

Je to kulinárske dobrodružstvo, pri ktorom máte pocit akoby sa veci diali...
Čítajte viac...

Pridaj komentár